...

3 dobrobiti dojenja za vašu bebu: koje su?

Kada je u pitanju hranjenje bebe, stručnjaci se slažu da je dojenje najbolje. Međutim, bez obzira odakle mlijeko dolazi (dojenje ili mliječna formula), najvažnije je da se vaša beba kvalitetno hrani, dobija na težini, raste i postiže značajnerazvojne pomake.

Stručnjaci se također slažu da postoje brojne dobrobiti dojenja, ne samo za malu bebu, već i za mamu. U ovom članku, fokusirat ćemo se uglavnom na dobrobiti za vašu bebu.

Koji je sastav majčinog mlijeka?

Budući da većina pedijatara i zdravstvenih stručnjaka preporučuje isključivo dojenje do 6 mjeseci, postavlja se pitanje koji je magičan sastav majčinog mlijeka? Jeste li znali da postoje dvije vrste proteina koje se nalaze u majčinom mlijeku, surutka i kazein? Oko 60% do 80% proteina majčinog mlijeka čini surutka i do 40% kazein. Između ostalog, tu su masti, ugljeni hidrati, vitamini i bijela krvna zrnca koja pomažu u borbi protiv infekcija.

Imajući ovo na umu… Koje su 3 glavne prednosti dojenja za vašu bebu?

  1. Majčino mlijeko sadrži važna antitijela koja se bore protiv bakterija i virusa. Istraživanja također pokazuju da bebe koje su dojene imaju manji rizik od razvoja proliva, infekcija respiratornog sistema i uha, astme i drugih stanja. To se posebno odnosi na kolostrum ili takozvano “prvo mlijeko” koje majka izlučuje u prvim danima nakon poroda. Kolostrum sadrži visoke doze imunoglobulina A (IgA) koji štiti tkivo sluznice od infekcija.
  2. Dojenje potpomaže održavanje zdrave težine vaše bebe. Nekoliko je studija pokazalo da dojenje može pomoći vašem djetetu da održi zdravu tjelesnu težinu i može spriječiti gojaznost kasnije u životu. To je zato što dojene bebe bolje regulišu unos mlijeka dok se ne zasite, što im može pomoći da kasnije nauče pozitivne i zdrave obrasce prehrane.
  3. Dojenje također može pozitivno uticati na san vaše bebe. Razotkriven je mit da bebe hranjene mliječnom formulom spavaju duže. Istraživanja su pokazala da se i dojene i bebe hranjene adaptiranim mlijekom jednako vjerovatno probude noću, kao što bebe obično rade. Međutim, dojene bebe brže zaspu od beba hranjenih adaptiranim mlijekom. Pitate se zašto? To je zbog oksitocina koji majčino tijelo proizvodi i zatim prenosi bebi putem majčinog mlijeka. Kada vidite svoju bebu kako slatko tone u san nakon podoja, to je zbog oksitocina kojeg ste joj prenijeli.

Ali to nije sve. Podsjetimo se ukratko da je dojenje korisno i za vas.

U mjesecima nakon poroda uspostavljeno dojenje moglo bi smanjiti rizik od postporođajne depresije, naravno uz dobru podršku u samom procesu. Kako se proizvodi hormon oksitocin, on pomaže vašoj materici da se brže kontrahuje do normalne veličine i smanjuje količinu vaginalnog krvarenja nakon poroda. Dojenje također može pomoći majkama da izgube težinu dobijenu tokom trudnoće jer sagorijeva više kalorija.

Na kraju, ali ne i najmanje važno, dojenje je posebna prilika da izgradite vezu s vašom bebom, osjetite jedno drugo, učite jedno od drugoga i uspostavite povjerenje.

Konačno, što god odlučili da je najbolja opcija za vas i vašu bebu (dojenje ili mliječna formula), najvažnije je da je beba dobro nutritivno nahranjena i srećna.

Korisni materijali i članci

Kutak za mame

...

Važnost folne kiseline u trudnoći?

Šta je aktivna folna kiselina i koje su njezine prednosti?

Evo jedne zanimljive činjenice: folna kiselina je dobra za svaku ženu, bez obzira na godine i nije važno pokušavate li zatrudnjeti ili ste već trudni.

Folna kiselina posebno je važna za trudnice. Vjerovatno se pitate zašto. Pa zato što: – to nije kiselina sama po sebi, već vitamin iz skupine B (B9),  

– jer nizak nivo folne kiseline u majke predstavlja faktor rizika za razvoj defekata neuralne cijevi kod fetusa u razvoju. Neuralna cijev oblikuje bebin mozak i kičmenu moždinu, neophodnu za nervnisistem.

Spoznaja da se uzimanjem folne kiseline u obliku dodatka prehrani smanjuje postotak oštećenja nervnog sistemanovorođenčeta za više od 70% jedno je od najvažnijih medicinskih otkrića 20. vijeka. Dakle, jasno je zašto se folna kiselina preporučuje trudnicama.

Također je važno znati da se glavni razvoj mozga i kičmene moždine događa u prvom tromjesečju trudnoće. Tih prvih 12 nedelja je ključno i zato se u tom periodu preporučuje dodatni unos folne kiseline. Idealno bi bilo da počnete uzimati folnu kiselinu najmanje 3 mjeseca prije nego što zatrudnite, jer opšte pravilo je, nikada nije prerano za početak uzimanja folne kiseline.

Povoljan efekat postiže se dodatnim dnevnim unosom od najmanje 400 mikrograma folne kiseline tokom mjesec dana prije začeća i tokom prva tri mjeseca trudnoće.

Šta je s aktivnom folnom kiselinom?

Aktivna folna kiselina zapravo je oblik u kojem naše tijelo iskorištava folnu kiselinu. To znači da sama folna kiselina i folati iz hrane nisu biološki aktivni. Oni moraju proći kroz proces transformacije u metabolički aktivni oblik 5-metiltetrahidrofolata (5-MTHF), uz pomoć enzima metilentetrahidrofolat reduktaze (MTHFR). Dio populacije, zbog jedinstvenih genetskih obrazaca, ima polimorfne oblike ovog enzima i ne proizvodi odgovarajući ili djelotvoran MTHFR.

Uzimanje aktivne folne kiseline putem dodatka prehrani zapravo znači da uzimate spreman, biološki iskoristiv oblik folne kiseline i ne morate brinuti ima li možda vaše tijelo ili nema odgovarajuću sposobnost za pretvaranje neaktivnih oblika u aktivnu folnu kiselinu.

Dodatno, svi aktivni oblici folne kiseline nisu isti.

Quatrefolic® oblik pripada četvrtoj generaciji folne kiseline. Smatra se inovativnim oblikom aktivne folne kiseline s dobrom rastvorljivosti u vodi, a samim time se očekuje i visok nivo bioraspoloživosti što znači visoka iskoristivost u organizmu.

Drage naše dame, planirate li dijete ili ste već trudne, vaš će vam ginekolog ili farmaceut najvjerovatnije preporučiti dodatak prehrani posebno razvijen za vaše potrebe. Preporučljivo je da sadrži aktivni oblik folne kiseline, a od Quatrefolica kao inovativnog oblika očekuje se da vašem tijelu osigura dovoljne količine folne kiseline.

Vidi više

Stručni savjeti

...

Značaj Premama Duo Quatrefolic® za planiranje trudnoće, tokom trudnoće i nakon porođaja

Zdrava prehrana je najbolji način da dobijete potrebne vitamine i minerale. Ali prije planirane trudnoće, u trudnoći i periodu dojenja, potrebe organizma su različite i najčešće nedostaju ključni nutrijenti koji su neophodni za dobar rast i razvoj fetusa, kao i za očuvanje zdravlja trudnice. Prema stalnim istraživanjima i praćenju, utvrđene su jasne preporuke za suplementaciju u ovim periodima.

Folna kiselina je sintetički oblik vitamina B9 poznat kao folat, supstanca koja se prirodno nalazi u hrani i ključni je faktor u stvaranju DNK, učestvuje u formiranju i funkciji svih ćelija, neophodna je za normalan razvoj i prevenciju poremećaja nervnog sistema i učestvuje u smanjenju nivoa homocisteina. Folat se može naći prirodno u hrani ili kao dodatak u obliku folne kiseline. Folna kiselina i folati iz hrane nisu biološki aktivni. Nakon ulaska u organizam, da bi ih mogli iskoristiti, potrebno ih je pretvoriti u metabolički aktivan 5-metiltetrahidrofolat (5-MTHF). Enzim metilentetrahidrofolat reduktaza (MTHFR) igra ključnu ulogu u ovom procesu. Jedan je od najvažnijih enzima u ljudskoj fiziologiji, a njegov nedostatak ili poremećena funkcija povezuje se s povećanim rizikom od raznih bolesti. Neki pojedinci, zbog genetskih faktora, ne proizvode efikasan MTHFR enzim i zato ne mogu iskoristiti folnu kiselinu iz hrane ili suplemenata. Ovi poremećaji povezani sa MTHFR su uobičajeni, sa varijacijama između etničkih grupa i regiona. Najsavremenija naučna istraživanja otkrivaju da je ovaj tzv. MTHFR polimorfizam faktor rizika za mnoge hronične bolesti. Kod osoba sa ovom mutacijom neophodan je unos biološki aktivnog oblika folne kiseline, kao što je 4. generacija – Quatrefolic ®.

Poslednjih godina, kao rezultat dokazanih prednosti metiliranih folata, njihova upotreba je racionalizovana i povećana među opštom populacijom, a posebno među ženama u reproduktivnom periodu, tokom trudnoće i dojenja. Unos aktivnih, metiliranih folata također sprječava nuspojave koje mogu biti povezane s viškom neiskorištene folne kiseline u sistemu, kao što su maskiranje ili pogoršanje niskog statusa vitamina B12, povišeni nivoi homocisteina, pa čak i povezanost s određenim vrstama malignih bolesti.

Suplementacija biološki aktivnim oblikom folne kiseline, kao što je 4. generacija – Quatrefolic ®, posebno je važna u periodu planiranja trudnoće i prvih sedmica, čak i prije potvrde trudnoće, jer tada počinje formiranje neuralne cijevi fetusa. Preporučena dnevna doza je 400 mikrograma.

Najbolji izbor su kombinacije suplemenata koje su bezbedne, dokazano pomažu normalnom toku i ishodu trudnoće, sadrže sve potrebne vitamine, minerale, DHA i 4. generaciju biološki aktivnog oblika folne kiseline – Quatrefolic®.

Vidi više

Kutak za mame

...

Jeste li znali da je suplementacija jednako važna tokom dojenja kao i tokom trudnoće?

Na konferenciji koju je održao Nacionalni institut za zdravlje SAD-a na temu: „Upotreba dodataka prehrani kod žena: sadašnje stanje i buduće smjernice“ doneseni su zaključci o prehrambenim potrebama trudnica, kao i majki koje doje.”

Kao što je opšte prihvaćeno, tokom prvih 6 mjeseci života djeteta preporučuje se isključivo dojenje, pod uslovom da su prehrana majki i zalihe adekvatne te da se dovoljna količina istih prenosi na dijete. Sastav mlijeka je promjenjiv i zavisi od prehranе majke, što je najočiglednije u sadržaju vitamina.

Nutritivne potrebe tоkom laktacije su značajno povećane nego one tokom trudnoće.

Razlog tome leži u činjenici da u prvih 4 do 6 mjeseci života dojenčad udvostručuje svoju težinu pri rođenju, a koju su dobili tokom 9 mjeseci trudnoće. Mlijeko koje se izlučuje u ova 4 mjeseca predstavlja količinu energije približno jednaku ukupnom utrošku energije u trudnoći. Također, gustina hranjivih materija u prehrani majke ima veliku važnost tokom laktacije jer je procijenjeno povećanje energetskih potreba manje od procijenjenog povećanja potreba za drugim hranjivim tvarima. Osim toga, zaključeno je da postoji veća potreba za određenim mikronutrijentima tоkom dojenja u odnosu na period trudnoće, kao što su vitamin C, vitamini B 1, B 6 , B 12 , pantotenska kiselina, biotin, holin, vitamin E, cink, jod, selen itd.

Možemo zaključiti da je zdrava prehrana koja osigurava visoku gustinu hranjivih materija vrlo važna tokom dojenja, kako za majku kako bi se spriječila njezina iscrpljenost, tako i za dijete kako bi se osigurao pravilan rast i razvoj.

Uključivanje dnevnog dodatka prehrani namijenjenog majkama koje doje nije zamjena za zdravu prehranu, ali je pouzdan izvor potpore tokom ovog važnog perioda Vašeg i djetetovog života.

Vidi više
Pogledajte sve ćlanke